No atmiņām līdz noskaņojumam: kā aromāti veido mūsu pasaules uztveri

2023-03-31

Ir aizraujoši apzināties, ka aromāti mūs ieskauj visu laiku, atliek vien sākt apzināti pievērst tiem uzmanību. Atklāt pašam savas reakcijas uz atsevišķiem aromātiem – tā ir daļa ne tikai no sevis, bet arī pasaules iepazīšanas procesa.

Mūs interesē ne tikai aromāti un to funkcionalitāte vai saderība ar konkrēto produktu, bet arī procesi, kā cilvēks sajūt un kas viņā notiek brīdī, kad tas nonāk kontaktā ar kādu konkrētu aromātu. Lai to noskaidrotu, uz sarunu aicinājām smaržu eksperti, sekodegunam.lv veidotāju Mariku Rozenbergu.

Kā mēs sajūtam smaržas?

Var teikt, ka mēs sajūtam smaržas nevis ar degunu, bet smadzenēm. Aromāts vispirms nonāk degunā, bet tieši smadzenēs notiek tā informatīvā apstrāde. Reizēm mēs pat nenojaušam, ka izdarītās izvēles pamatā bijusi smarža, jo uztveram to neapzināti.

 

Aromāts kā daļa no Tavas identitātes

Aromātu varam izmantot kā instrumentu gan, lai mainītu savu noskaņojumu, gan atstātu pozitīvu iespaidu uz apkārtējiem cilvēkiem. Tomēr mēs nekad īsti nevaram zināt, kas patīk citiem, tāpēc smaržoties ar ko konkrētu, tikai lai kādam izpatiktu, iespējams, nebūs pats labākais ceļš uz Tavu labsajūtu. Vislabāk ir būt sev pašam, atrast to aromātu, kas iepriecina un liek justies labi sev. Tad būsim pievilcīgi arī citiem. Īpaši jāizceļ, ka aromātam ir milzīga nozīme partnera izvēlē, un šajā ziņā uztvere ir ārkārtīgi individuāla.

Kas Tev šķiet pievilcīgs un neatvairāms aromāts?

Atmiņas, kas balstītas aromātā

Neirozinātnieki ir pierādījuši, ka aromātu uztvere ir ļoti saistīta ar limbisko sistēmu – ar amigdalu un hipokampu, kas savieno emocijas ar atmiņu. Katram no mums ir sava individuālā smaržu izjūta, savas smaržu asociācijas, kuras veidojušās dzīves laikā. No smaržas sajušanas līdz apzināšanai paiet ne vairāk kā 1 sekunde, tāpēc arī atmiņas, kas saistās ar konkrētu atpazīstamu aromātu, uzaust momentā. Reizēm gan šo aromātu ir grūti uzreiz nosaukt vārdā, tomēr noteikt, vai asociācija ir patīkama vai nē, varam uzreiz. Šīs smaržu asociācijas ir cieši saistītas ar atmiņām, notikumiem mūsu dzīvē jau līdz desmit gadu vecumam, un tās izmainīt var būt neiespējami. Bet labā ziņa ir tā, ka visas dzīves laikā varam veidot arvien jaunas smaržu atmiņas un asociācijas.

 

Aromātu tendences un kosmētikas līdzekļi

Viena no 2023. gada aromātu tendencēm ir ne tikai ilgtspēja, bet arī funkcionālu aromātu (emocionālās un fiziskās labsajūtas uzlabošanai) izmantošana produktos. Zinātniski pierādītus aromātus labsajūtas, miega un enerģijas uzlabošanai esam pievienojuši arī mūsu jaunākajām vannas bumbām “Mēness maģija”, “Sapņu pavēlnieks”, “Es Tevi redzu” un “Sirds spēks”, kuras atradīsi kolekcijā “Pamošanās”.

Domājot par jaunu kolekciju, kopā ar produktiem tiek īpaši izstrādāts arī aromāts, kas nereti var aizņemt pat vairākus mēnešus, jo to ietekmē ne tikai produkta formula, bet arī izvēlētā tekstūra, lietošanas veids un citi faktori. Svarīgi, ka smarža ir daļa no stāsta, reprezentējot ne tikai konkrētu sastāvdaļu, bet arī sajūtu, piemēram, strādājot pie “Ziemeļu dzintars” kolekcijas, mums bija svarīgi atrast aromātu, kas ļauj ienest kripatiņu saules Tavā vannas istabā.

Aromātiskās vannas rosina drošu eksperimentēšanu ar savām sajūtām. Tu vari baudīt, piefiksēt savas emocijas un atkārtot rituālus, izmantojot tos produktus, kuri Tev ļauj justies labi.

Izmanto aromātu savā labā

Nav nemaz daudz lietu, kas spēj tev momentā sniegt labsajūtu, bet aromāts dara tieši to – turklāt tas notiek zibenīgi. Brīdis, kad vēlies atslābināties un savienoties ar savu iekšējo pasauli, ir īstais, lai veidotu jaunas smaržu atmiņas. Ieelpojot pazīstamo vannas aromātu, tu jau atcerēsies labsajūtu, kādu izjuti iepriekšējā reizē, kad baudīji šo smaržīgo peldi. Ir jāizmanto savā labā viss, kas sniedz prieku un laimes sajūtu! Atklāj aromātu spēku un izmanto tos atbilstoši to iedarbībai. Ir aromāti, kas palīdzēs mazināt stresu, nomierināties, bet citi tieši pretēji – veicinās koncentrēšanās spējas un uzmundrinās. Vannas produkti ar dabiskas izcelsmes sastāvdaļām labvēlīgi ietekmē gan ādu, gan noskaņojumu.


Pavasaris ir īstais brīdis, kad smelties iedvesmu svaigās un pazīstamās smaržās vai atklāt ko jaunu un nebijušu, dodot iespēju veidot jaunus un patīkamu aromātu stāstus. Viss, kas Tev ir jādara – jāļaujas, jāsajūt un jābūt klātesošam. Par pārējo parūpēsies aromāts.


Tavs uzticamais ceļabiedrs aromātu izzināšanā,
STENDERS

« Atgriezties

 • Bezmaksas piegāde

  Bezmaksas piegāde visā Latvijā

 • Droši maksājumi

  Droša 256bit SSL šifrēšana maksājuma datiem

 • Bezmaksas paraugi

  Saņem bezmaksas produktu paraugus katrā pasūtījumā

 • Dabiskas izejvielas

  Mūsu produktus ir iedvesmojusi ziemeļu daba

 • Dāvanu iesaiņošana

  Mēs pārvērtīsim tavu pasūtījumu skaistā dāvanā

PIERAKSTIES JAUNUMIEM UN SAŅEM
-15%
ATLAIDI PIRMAJAM PIRKUMAM
* Kupona kodu saņemsi pēc e-pasta apstiprināšanas.
[X]