Kas ir ziepes?

2013-06-18

Ziepes ir mums ikvienam tik labi pazīstams mazgāšanās līdzeklis. Ilgus gadsimtus uzskatītas par luksusa preci un pieejamas tikai augstdzimušajiem, šodien ziepes kādā to formā noteikti ir atrodamas ikdienas ģimenes vannas istabā.

Ziepes ir virsmas aktīvās vielas, kas kopā ar ūdeni tiek izmantotas mazgāšanai. Tas nozīmē, ka ziepes padara citādi nešķīstošas daļiņas par šķīstošām, tādējādi tās ir iespējams aizskalot prom ar ūdeni.

Pēc to ķīmiskā sastāva ziepes ir taukskābju nātrija vai kālija sāls, kas iegūs iedarbojoties uz eļļām vai taukiem ar spēcīga sārma šķīdumu. Šo procesu, kas sārma šķīdums reaģē ar taukskābēm, sauc par pārziepošanu. Otrs produkts, kas rodas šis reakcijas laikā ir glicerīns. Ziepju izveides procesā rodas apmēram 93% ziepju un 7% glicerīna, tā kā gan dzīvnieku taukos, gan augu eļļās glicerīna saturs ir 7-13%.

Parasti rokām gatavotajās ziepēs tiek saglabāts ziepju radīšanas procesa dabiski izveidojies glicerīns, turklāt tā daudzumu mēdz arī palielināt, tādēļ visas rokām gatavotās ziepes var dēvēt par glicerīna ziepēm.

Glicerīns ir mitrinātājs – tā molekulas piesaista sev ūdens molekulas. Tāpēc nomazgājot rokas ar glicerīna ziepēm uz tām saglabājas plāna glicerīna kārtiņa, kas piesaista ūdeni un palīdz ādai saglabāt tai tik nepieciešami mitrumu.

Ziepju gatavošanā visbiežāk izmanto palmu vai kokosriekstu eļļu, arī olīveļļu. Katra no tām satur atšķirīgu taukskābju bāzi, tāpēc arī ziepes no šīm eļļām rada atšķirīgas sajūtas uz ādas to lietošanas laikā. Ziepes, kas ražotas no tīras olīveļļas mēdz saukt arī par Kastīlijas ziepēm vai Marseļas ziepēm un tās ir sevišķi maigas ādai. Par Kastīlijas ziepēm nereti dēvē arī tādas, kas gatavotas no augu eļļu maisījuma, kura lielāko daļu veido tieši olīveļļa. 

Lai padarītu ziepes košākas, krāsainākas, aromātiskākas vai piešķirtu tām kādu papildu funkciju, vārīšanas laikā tām var pievienot dažādas smaržvielas, krāsvielas, ēteriskās eļļas, antioksidantus, augu daļiņas skrubējošam efektam, krēmus un ekstraktus īpaši maigai kopšanai, konservantus un citas vielas.

Mazliet no vēstures

Senākie rakstiskie pierādījumi par ziepēm līdzīga produkta izmantošanu atrodami jau 2800.g. p.Kr. Senajā Babilonijā. Izrakumos tika atrastas māla krūkas ar ziepēm līdzīgu saturu. Uz māla plāksnītēm pierakstītā formula vēsta, ka šais traukos atrodami tauki, kas savārīti ar pelniem, taču nav zināms, kādam nolūkam šīs „ziepes”  izmantotas.

Kāda sena Romiešu leģenda stāsta, ka ziepju nosaukums radies no Sapo kalna. Šajā kalnā tika dedzināti dzīvnieki, ko Romieši upurēja saviem dieviem. Kad lietus aizskalojis izkusušo tauku un pelnu maisījumu lejā no kalna, mālainajā augsnē pie Tibras upes. Sievietes, kas pie upes mazgāja veļu jau drīz atklāja, ka šis māla maisījums palīdz vieglāk un tīrāk izmazgāt audumus.

Senajā Ķīnā mazgāšanas līdzekli līdzīgu ziepēm gatavoja no augiem un garšaugiem, tomēr daudz izplatītāki bija dažādi krēmi un ziedes. No dzīvnieku taukiem gatavotas ziepes Ķīnā parādījās tikai mūsdienās.

Eiropā ziepju gatavošanas tradīcijas izplatījās no agrajiem Viduslaikiem, mazajām manufaktūrām pamazāk industrializējoties un pārvēršoties rūpnīcās. Tomēr lielākoties vienkāršie ļaudis ziepes mājās vārīja paši, tas tika uzskatīts par vienu no „sieviešu darbiem.” 

Ziepju ražošanā industriālā revolūcija sākās Londonā. Pirms tam ziepes ražošaja nelielos apjomos, un produkts nebija patīkams lietošanai. Rūpnieciski ražotas ziepes gabaliņos cilvēkiem kļuva pieejamas 18.gs. beigās. Tas bija arī laiks, kad tika veiktas dažādas reklāmas kampaņas gan Eiropā, gan ASV, lai pievērstu cilvēku uzmanību saistībai starp personīgo higiēnu un veselību.

Līdz par 20.gs. 30. gadiem ziepes rūpnieciski ražoja tās vārot pa porcijām lielos katlos. Rūpniekiem bija milzīgi trīsstāvu katli, kas lāva ražot tūkstošiem kilogramu ziepju nedēļas laikā. Mūsdienās, pateicoties tehnoloģiskajam progresam un ražošanas iekārtu attīstībai, iespējams saražot līdz 50 tonnām ziepju stundā. Tomēr joprojām tiek izmantotas senās ziepju ražošanas metodes un arvien lielāku pievienoto vērtību iegūst cilvēku roku darbs un prasmes arī ziepju izgatavošanā. 

Dabas izejvielas ziepju bagātināšanai

Jau kopš aizvēsturiskiem laikiem ziepju gatavošanā daudz tiek izmantotas dažādas dabas sniegtās veltes – ēteriskās eļļas, ārstniecības augu ekstrakti un citas vielas, lai mazgāšanos padarītu ne vien par miesas attīrīšanu, bet arī par patīkamu, aromātisku un dziedējošu rituālu garam. Pārzinot dabas vielu pozitīvās īpašības uz cilvēka organismu, vari izvēlēties ziepes, kas palīdzes tev atmosties no rīta, rūpēsies par problemātisku ādu, noderēs pretcelulīta programmā, rosinās uz romantisku noskaņu vakarā un tā joprojām. Aplūko, cik iedarbīgi dažādas dabas izejvielas var parūpēties par tavu ādu, ja tās pievienotas ziepēm:

  • Ādu mīkstinoša iedarbība piemīt mandeļu, avokado, lazdu riekstu, aprikožu kauliņu eļļai, kliņģerīšu ēteriskajai eļļai, medum, pienam u.c.
  • Nomierinošu efektu veicina E vitamīns, kviešu asnu eļļa, auzu ekstrakts, alvejas sula, kliņģerīšu ekstrakts u.c.
  • Antibakteriāla un antiseptiska iedarbība ir citronam, mirrei, ķiplokam, tējas koka eļļai, salvijai, kanēlim u.c.
  • Par dziļāku ādas attīrīšanu jeb pīlingu parūpējas auzas, klijas, kviešu asni, pumeks no vulkāniskajiem iežiem, smiltis, cukurgraudiem, sāls kristāli u.c.
  • Savelkošu efektu veicina gurķis, kumelīte, rozmarīns, salvija, burvju lazda u.c.
  • Palīdzību poru attīrīšanai sniedz jojobas eļļa, mandeļu eļļa u.c.
  • Dziedējošu iedarbību var sniegt alvejas sula, kliņģerīšu, tējas koka ēteriskā eļļa u.c.

* Raksta tapšānā izmantota informācija no wikipedia.

« Назад

  • Бесплатная доставка

    Бесплатная доставка по всей Латвии

  • Безопасный
    платеж

    Надёжное 256bit SSL шифрование платёжных данных

  • Бесплатные образцы

    Получайте бесплатные образцы продуктов при заказе онлайн

  • Природные компоненты

    Наша продукция вдохновлена северной природой

  • Подарочная упаковка

    Мы можем превратить вашу покупку в красивый подарок

ПОДПИШИТЕСЬ НА НОВОСТИ И ПОЛУЧИТЕ
-15%
СКИДКУ НА ПЕРВУЮ ПОКУПКУ
* Код купона вы получите после подтверждения адреса электорнной почты.
[X]